top of page
İLETİŞİM
WIM ÇARŞI
YAKIN ROTALAR
FİYATLAR
MARINA
KURUMSAL
KURUMSAL
MARINA
FİYATLAR
YAKIN ROTALAR
WIM ÇARŞI
İLETİŞİM

POYRAZKÖY

West İstanbul Marina'dan 30 deniz mili uzaklıktadır

Poyrazköy - İstanbul Boğazı Anadolu yakasında Karadeniz çıkışına yakın bir balıkçı köyüdür. 
 

Poyrazköy çevresi, deniz ve ormanla çevrili olmasıyla muazzam doğa güzelliğine sahiptir. Poyrazköy çevresinde gezilecek yerlerden bir tanesi Yoros Kalesidir. İstanbul'da Anadolukavağı sırtlarındaki Doğu Roma döneminden kalma bir kaledir. İmparatorluk zayıf düştükten sonra Cenevizlilerin eline geçmiş ve uzun süre onların elinde kalmıştır, bu yüzden bir Ceneviz kalesi olduğu inancı doğmuştur.

Poyrazköy içerisinde Yuşa Peygamber'in mezarı bulunmaktadır. Yûşâ Hazretlerinin metrelerce uzunluğundaki mezarı, çok eski inançlarda, dağların zirvesinde yaşadığı kabul edilen “devler”in, başka bir inanışla kaynaştırılması şeklinde de anlaşılabilir… Zira bu tepenin adı “Dev Dağı”dır. Tarih boyunca ziyaretçileriyle bütünleşen ve hep insanların ilgi odağı olmayı sürdüren bu tepede, III. Selim Han (1789-1808) döneminin bazı yıllarında, izdihamdan dolayı fitneye mahal olmasın düşüncesiyle mevlid okunması bile yasaklanmıştır.

Kâgir duvarlı, kırma çatılı küçük bir yapı olan bu tepedeki camii yangına maruz kaldığından, Sultan Abdülaziz döneminde (1863) aynı biçimde yenilenmiştir. Yûşâ peygamber bir rivayete göre Musa peygamberle birlikte Mecmeul-Bahreyn’e (Boğaziçi) gelmiş ve vefat ederek bu tepeye gömülmüştür. Bir başka rivayette ise tepe adını, Karadeniz’den ilk görülen en yüksek tepe olması dolayısıyla “Fenikeliler” tarafından “kurtarıcı” anlamına gelen YESU’dan almaktadır.

Yûşâ Peygamber, Yusuf (a.s.) neslinden olup, Hz. Musa’nın çağdaşıdır. Hz. Musa’nın genç Yûşâ ile “iki denizin birleştiği yere” kadar yaptıkları tarihi ve gizemli yolculukları ve burada
Bazı tefsirlerde Yûşâ (a.s)’ın, Musa (a.s.)’ın vefatından sonra peygamber olarak görevlendirildiği, Hz. Musa’nın yeğeni ve yardımcısı olduğu. Yeşu (Yûşâ) Benî İsrâîl’e gönderilen 4 büyük peygamberden biridir.

GERİ YAKIN ROTALAR
bottom of page